Interjúsorozat a Nemzetközi Hét kapcsán – Agni Saraswati

Interjúsorozat a Nemzetközi Hét kapcsán – Agni Saraswati

Interjúsorozat a Nemzetközi Hét kapcsán – Agni Saraswati

A Magyar Képzőművészeti Egyetem 2024. április 22-26. között rendezte meg nagy sikerű Nemzetközi Hetét.
A Nemzetközi Hétre Európából, Ázsiából és Afrikából is érkeztek vendégelőadók, akik bejárták egyetemünk valamennyi helyszínét, és egy-egy igazán különleges témában tartottak előadást vagy workshopot a hallgatóknak és a partnerintézményekből érkezett érdeklődőknek.
Négy külföldi előadóval készítettünk interjút Ghánától Indonéziáig, ezeket publikáljuk itt a Nemzetközi Hírek alatt.

Interjú Agni Saraswatival (ISI, Indonézia)

Bemutatná az ISI Yogyakarta művészeti karát?

Az Indonéziai Művészeti Intézet, más néven Institut Seni Indonesia (ISI) Yogyakarta hivatalosan 1984. július 23-án indult állami intézetként. Az ISI Yogyakarta jó hírnevét a kiváló oktatásnak köszönheti, amely a yogyakartai művészeti oktatás meghatározó éveire nyúlik vissza, az ASRI Vizuális Művészeti Akadémia 1950-es, az AMI Zeneakadémia 1952-es és az ASTI Táncakadémia 1961-es megalapításával. A három intézmény 1984-es egyesülését követően az ISI Yogyakarta Indonézia legnagyobb művészeti intézményévé vált. Az intézet a művészetéről és kultúrájáról ismert város, Yogyakarta szívében található. Az ISI Yogyakarta olyan kiemelt programokban vesz részt, mint a nemzetközi közösségi szerepvállalás, amely a nemzetközi felsőoktatás és a helyi közösség közös programja. Az ISI kiemelkedő szerepet játszik a multikulturális művészeti értékek megőrzésében és fejlesztésében nemcsak Yogyakarta, hanem egész Indonézia területén. Továbbá az ISI fontos szerepet játszik az indonéz művészet és kultúra külföldi megismertetésében.

Az ISI Yogyakarta három művészeti kara a következő:

  1. Képzőművészeti Kar és Design (BA): képzőművészetet (grafika, festészet, szobrászat); kézművesség (kézművesség; batik és divat (szakképzés); design (belsőépítészet; vizuális kommunikáció; termék; média); és Arts Management (Arts Management; Arts Conservation).
  2. Előadóművészeti Kar (BA): tánc; etnomuzikológia; színház; bábművészet; karawitan/gamelan zene; előadóművészeti oktatás; zene; zeneszerzés; zene az oktatásban; zenei előadás (szakképzés).
  3. Hangfelvételes médiaművészeti kar (BA): film és televízió; fotográfia; animáció (szakképzés); filmgyártás (szakképzés).

Az ISI Yogyakarta posztgraduális programja: kutatás és alkotás mesterképzés; művészeti menedzsment mesterképzés; és doktori képzés a kutatás és alkotás területén.

Az egyetem/intézmény honlapja és közösségi médiája:

https://isi.ac.id/

https://uia.isi.ac.id/

Említene valami különlegeset vagy tipikusan helyi jellegzetességet az ISI Yogyakartáról?

Az ISI Yogyakarta Képzőművészeti és Filmes Karai izgalmasan ötvözik Indonézia helyi, tradicionális művészetét a globális nézőponttal.
Továbbá az intézmény szoros kapcsolatokat ápol olyan művészeti intézményekkel, mint a múzeumok és galériák. Gyakran hívnak meg hivatásos művészeket, kurátorokat és filmeseket vendégprofesszornak, lehetővé téve a hallgatók számára, hogy szakértő mesterségbeli tudással gazdagítsák tanulmányaikat.
Az egyetem organikus hálózatot és olyan egyenlőségen alapuló környezetet ápol, amely tökéletes a fiatalabb diákok számára. Számos ismert indonéz művész és filmes, mint Heri Dono, Entang Wiharso, Eko Nugroho és Ifa Isfansyah (a Jogja Netpac Ázsiai Filmfesztivál ügyvezető igazgatója) ezen a karon végzett, és sikeres nemzetközi karriert futott be.
Mindemellett a művészi személyiség és identitás fejlesztésére irányuló kísérletezés az oktatási rendszer egyik érdekes része.

Ön előadást tartott Yogyakarta Art Scene and Indonesian Contemporary Art címmel. Bemutatná a témát?

Az előadásom arra világított rá, hogy az indonéz közönség az 1970-es évek eleje óta használja a "kortárs művészet" kifejezést. Számos esemény fémjelezte az indonéz modern művészettörténetet. Például Gregorius Sidharta szobrászati alkotása (Tangisan Dewi Betari) lapos kialakítása miatt szakít a szobrászati művészeti hagyományokkal; ezért nem szobornak tekintik, és a közönség kritizálta. A következő incidens akkor történt, amikor a Jakartai Művészeti Tanács nagyszabású kiállításának zsűrije kiválasztotta a kiállítás legjobb műalkotásait. A tiltakozást az ornamentális absztrakt stílusok hangsúlyozása váltotta ki. A Jakartai Művészeti Tanács 1974 decemberében megrendezett Indonéziai Festészeti Nagykiállítására válaszul számos fiatal művész tiltakozott az indonéz művészet halála miatt küldött részvétkoszorúkkal. Ez az incidens "Fekete december" (1974) néven vált ismertté.
Egy évvel később a fiatal művészek összegyűltek Taman Ismail Marzuki néven, hogy új típusú művészetet állítsanak ki, új médiát használva Pameran Gerakan Seni Rupa Baru címmel, és megrendezték az Új Művészeti Mozgalom kiállítást (1975). A Bandungi Technológiai Intézet (ITB) és a yogyakartai STSRI (más néven "ASRI") képzőművészeti hallgatóinak egy csoportja alapította meg az Új Művészeti Mozgalmat. Az esemény során kiáltványt adtak ki az új indonéz művészetről. Az indonéziai Új Művészeti Mozgalom legjelentősebb művészei közé tartozik Jim Supangkat, FX Harsono, Dede Eri Supriya, Siti Adiyati Subangun és mások.
Az 1990-es évek elején olyan neves művészek, mint Heri Dono, Entang Wiharso és Titarubi olyan alkotásokat hoztak létre, amelyek társadalmi-politikai kérdéseket, történelmet, populáris kultúrát, a technológiát és a globális viszonyokat állították középpontba.
Kitértem a yogyakartai művészeti szcénára és annak infrastruktúrájára is, beleértve a művészeti vásárokat, művészek által működtetett tereket, galériákat, múzeumokat és biennálékat. A Tirtdipuran Link, a Kedai Kebun Forum, a Cemeti, a Studio Kalahan, a Kiniko Art, a Museum Affandi, a Jogja Biennále és az Art Jog a művészeti szcéna népszerűsítésében kiemelt szerepet játszott. Számos befutott művész bátorítja a fiatal művészeket azzal, hogy befogadó alternatív művészeti teret és környezetet alakít ki és biztosít számukra, és esélyt ad számukra a karrierjük előrehaladásához. Yogyakarta jól ismert oktatási és kulturális központ Indonéziában, iskolák és intézmények tucatjaival. Meleg trópusi éghajlatával és gazdag kulturális örökségével a város virágzó kulturális életet és élénk turisztikai életet kínál. Biztonságos és megfizethető, és ami a legfontosabb, kiváló kortárs művészeti és kézműves központjai vannak. Kiváló találkozási pont a művészeti diskurzushoz a művészek, értelmiségiek között.

Mi a jelenlegi projektje, min dolgozik jelenleg?

Egy prezentáción és néhány festményen dolgozom több közelgő projekthez. A kerekasztal egyik tagjaként veszek részt a 13. Ázsiai Tudósok Nemzetközi Találkozóján (ICAS 13), amelyet 2024. július 28. és augusztus 1. között rendeznek Surabayában, Indonéziában. A konferenciát a Nemzetközi Ázsia Tanulmányok Intézete és az Airlangga Institute of Indian Ocean Crossroads szervezi.
Az ISI Yogyakarta animációs tanszékének oktatója vagyok, de emellett továbbra is foglalkozom a saját művészeti projektjeimmel. 2024. június 26. és augusztus 26. között részt veszek a "Suara-suara" vagy Voices of Yogya Annual Art #9 című csoportos kiállításon, az indonéziai Bale Banjar Sangkringban.

Mit talált a legérdekesebbnek egyetemünkön?

A Magyar Képzőművészeti Egyetem számos érdekessége inspirált, többek között az Andrássy úton található főépület építészeti szépsége; az oktatási rendszer, amely függetlenséget, szabadságot és kísérletezést biztosít a hallgatóknak; az egyes hallgatók önfegyelme és időbeosztása a műtermi munkában; a modern eszközök és berendezések. Valamint a természetművészetet, amely az egyik olyan fontos program, amelyet Indonéziában is fel kellene karolni. A jövőben a művésznek szerepet kell vállalnia a természet és a környezet megőrzésében a művészeteken keresztül.

MKE Doktori Iskola program

2024. november 5.

MKE Doktori Iskola program

Keressük Hököseinket!

A HÖK választás menetrendje 2024/25.tanév

Keressük Hököseinket!

MKE Nyílt Nap – Várunk a Képzőn!

Időpont: 2024.11.27., 9–14 óra

MKE Nyílt Nap – Várunk a Képzőn!

Megemlékezés ’56-ra

Orosz Csaba ünnepi beszéde

Megemlékezés ’56-ra

Dobó Bianka / EBÉD PONTBAN DÉLBEN

Megnyitó: 2024.10.19. 18:00
Helyszín: Szabadkéz Galéria

Dobó Bianka / EBÉD PONTBAN DÉLBEN

Kuba Szreder: The ABC of the Projectariat.

Aleatorikus előadás és beszélgetés a kreatív iparágak bizonytalan munkakörülményeiről
Időpont: 2024.10.30., 18:00
Helyszín: ISBN Galéria

Kuba Szreder: The ABC of the Projectariat.

Kuba Szreder: Duckrabbits unveiled. Betekintés a művészet utáni elméletbe és gyakorlatba

Előadás az MKE Intermédia Tanszékén
Időpont: 2024.10.31., 18:00
Helyszín: MKE Intermédia Tanszék

Kuba Szreder: Duckrabbits unveiled. Betekintés a művészet utáni elméletbe és gyakorlatba

Daczó Enikő: ReVízió

Megnyitó: 2024.10.29. 18:00
Helyszín: Parthenón-fríz terem
Megtekinthető:2024.10.30 – 11.08.

Daczó Enikő: ReVízió

Ujvári János diplomadíj-pályázat 2024/25

jelentkezés határideje: 2024. december 2.

Ujvári János diplomadíj-pályázat 2024/25

Természet és eszmény – a festészet (hó)napja

Megnyitó: 2024.10.16., 18:00
Helyszín: Bakáts Bunker
Megtekinthető: 2024.10.17 – 11.08.

Természet és eszmény – a festészet (hó)napja

Graduation Projects 2024

Keressük a legjobb diplomamunkákat!
Határidő: 2024.11.03.

Graduation Projects 2024

Esterházy Art Award Magyarország 2025

Határidő: 2025.01.31.

Esterházy Art Award Magyarország 2025

Országos Tudományos Diákköri Konferencia – Felhívás a 2024/2025. tanév intézményi versenyére

A nevezés határideje: 2024.11.05.

Országos Tudományos Diákköri Konferencia – Felhívás a 2024/2025. tanév intézményi versenyére

Pályázati felhívás – A LUDWIG ALAPÍTVÁNY AACHEN KUTATÁSI ÖSZTÖNDÍJÁRA

MKE Doktori Iskola hallgatói számára

Pályázati felhívás – A LUDWIG ALAPÍTVÁNY AACHEN KUTATÁSI ÖSZTÖNDÍJÁRA

Mesék a lucfenyőről és más fákról az ökológiai krízis idején.

Az MKE Képzőművészet-elmélet Tanszék és a Parallel Hungary eseménye
Megnyitó: 2024.10.17., 18.00
Helyszín: Nyitott Galéria, CEU
A kiállítás megtekinthető: 2024.10.17– 30.

Mesék a lucfenyőről és más fákról az ökológiai krízis idején.

Szurcsik József: CONATUS ANIMAE / A LÉLEK ERŐFESZÍTÉSE 

Megnyitó: 2024.10.11., 17:00
Helyszín: Kondor Béla Közösségi Ház
Megtekinthető: 2024.10.12 – 11.10.

Szurcsik József: CONATUS ANIMAE / A LÉLEK ERŐFESZÍTÉSE 

A Velencei Biennálén az MKE

2024. október 9-12. között az MKE-ről 50 fős csoport utazik a Velencei Biennáléra.

A Velencei Biennálén az MKE

jumpSTARt / MKE HALLGATÓI AUKCIÓ

Időpont: 2024.11.07. 18:00-22:00
Helyszín: MKE | Barcsay terem

jumpSTARt / MKE HALLGATÓI AUKCIÓ

jumpstART / MKE HALLGATÓ KIÁLLÍTÁS

Bemutatkozó kiállítás a Toolip Art Galleryben 
Időpont: 2024.10.18 – 31. 

jumpstART / MKE HALLGATÓ KIÁLLÍTÁS

jumpSTART 

Időpont: 2024. október 17 – november 7. 

jumpSTART 

Face2Face

Gaál József, Szurcsik József, Ulrich Gábor, Verebes György közös kiállítása
Megnyitó: 2024.10.05., 16.00
Helyszín: Tessedik Sámuel Múzeum
Megtekinthető: 2024.10.06 – 11.09.

Face2Face

Nyitott művtöri középiskolásoknak

A Magyar Képzőművészeti Egyetem 2024. októberétől is segítséget kíván nyújtani a művészet iránt fogékony középiskolások számára...

Nyitott művtöri középiskolásoknak

BARCSAY-DÍJ - 2024 PÁLYÁZATI FELHÍVÁS

Határidő:2024.10.31. éjfél

BARCSAY-DÍJ - 2024 PÁLYÁZATI FELHÍVÁS

előKÉPZŐ 

A Magyar Képzőművészeti Egyetem felvételi előkészítő kurzusa

előKÉPZŐ 

IMDK – 2023/2024

„AZ ORSZÁGOS TUDOMÁNYOS DIÁKKÖRI KONFERENCIÁN, VALAMINT TUDOMÁNYOS MŰHELYEIN VALÓ RÉSZVÉTEL ÉS A LEBONYOLÍTÁSI FELADATOK ELLÁTÁSA”
Támogatói Okirat száma: NTP-HHTDK-23-0061

IMDK – 2023/2024

Meghívó Tóth Tamás komplex vizsgájára

időpont: 2024.10.04. 11:00
helyszín: MKE Doktori Iskola, Feszty-ház

Meghívó Tóth Tamás komplex vizsgájára

Kategóriák. A besorolás deficitje

Szabó Attila DLA kiállítása
Megnyitó: 2024.10.05., 18:15
Helyszín: Nyíregyházi Városi Galéria
Megtekinthető: 2024.10.06 – 11.02.

Kategóriák. A besorolás deficitje

GYŐRFFY László: 2+2=5

Megnyitó: 2024.09.12., 18:30
Helyszín: Várfok Project Room
Megtekinthető: 2024.09.13 – 10.31.

GYŐRFFY László: 2+2=5

Sport a magyar művészetben

A regisztráció kezdete: 2024. május 28.

Sport a magyar művészetben

Interjúsorozat a Nemzetközi Hét kapcsán – Ito Toshimitsu

A Magyar Képzőművészeti Egyetem 2024. április 22-26. között rendezte meg nagy sikerű Nemzetközi Hetét.

Interjúsorozat a Nemzetközi Hét kapcsán – Ito Toshimitsu