LATE DYSPHORIA — Benkovics Virág, Mihályi Bálint és Laczkó Dániel közös kiállítása
LATE DYSPHORIA — Benkovics Virág, Mihályi Bálint és Laczkó Dániel közös kiállítása
„A japán üzletember kis darabokban hever a fekete nap padlóján. Meglepő módon nincsenek se belek, se vér a levágott részek oldalán. Az avatár egy vékony bőrfelületből áll, mintha egy hihetetlenül komplex felfújható báb lenne. De nem szökik levegő belőle, nem lapul össze. Be lehet nézni a lyukon: csont és hús helyett a bőr felület túloldala dereng odabent.”
-Neal Stephenson: Snow Crash
A virtuális testben nincs belsőség, a metaverzumban nincs vér, mindössze „skin”, testhüvely, amely önmagában teljesen üres és sima. Ebben a redukcióban nincs helye a nyílt sebnek, mindvégig sima és a végletekig higiénikus marad. Amikor a Neal Stephenson által megalkotott Hiro Protagonist hacker zseni, és a metaverzum legprofesszionálisabb kardforgatója a Fekete Napban kardpárbajban vesz részt, láthatóvá válik, hogy a kettévágott ellenfelének avatárja mindössze egy vékony bőrfelületből épült fel, mint egy felfújható lufi figura, amely nem lapul össze. Az avatárok nem – még az egyre valóság hűbb alkotások esetében sem - széttrancsírozhatóak, nem képesek meghalni.
A virtuális térbe való belépés általánossá, szokássá válik. A folyamatos információ áradatban ugyanakkor, ahogy Byung-Chul Han is írja a „digitális képek nem képesek tartósan lekötni a figyelmet. Gyorsan széthintik vizuális ingereiket és elhalványulnak.” Mindennek következtében a receptoraink érzéketlenné válnak. A figyelem felkeltése egyre nehézkesebb feladatnak tűnik, az ingerküszöb egyre magasabbra kerül. A kielégíthetetlen pörgetés megszünteti az időérzékelést.
A platformokon és programokon keresztül megjelenő digitális tér különböző minőségekkel rendelkezik. Heterogenitásuk nyomán ezen helyek hatásai is eltérő. A felhasználók mindezekkel olyan felületeken keresztül (user interface) lépnek kapcsolatba, ami értelmezhető számukra. Ezen értelmezhetőség a használó nem-digitális tudásából, ösztöneiből, logikájából és szimbólumrendszeréből merít. Az átlag felhasználóra szabott felületek nélkül legtöbbünknek e terek a rendszere felfoghatatlan lenne. Ennek mentén rajzolódik ki hogyan is sikerült a digitális tér meghódítása, és emberi léptékre formálása, hogy megnyíljon a tömegek számára.
A kiállítás megnyitója: 2023.07.27. 19:00
A kiállítást megnyitja: Horváth Márk esztéta és filozófus
Megtekinthető:
2023.07.27. – 2023.08.11. Minden héten szerdán, csütörtökön, pénteken és szombaton. 13:00-tól 18:00-ig
Helyszín:
MKE – PROFIL Galéria, Budapest, 1024, Margit körút 25a
Grafika:
Benkovics Virág, Mihályi Bálin