Díszítmények és ideák vonzásában
Díszítmények és ideák vonzásában
A Magyar Képzőművészeti Egyetem tisztelettel meghívja Önt
2010. október 20-án 18 órára
Katona Júlia és György Judit
Díszítmények és ideák vonzásában című
az egyetem könyvtárának díszítőművészeti könyvritkaságait bemutató annotált bibliográfiájának a bemutatójára, és az ez alkalomból rendezett ornamentika kiállítás megnyitójára
A kiállítást megnyitja: Kőnig Frigyes, rektor
A könyvet ismerteti: Sinkó Katalin, művészettörténész
Megtekinthető: 2010. november 4-ig (meghosszabítva november 11-ig)
Helyszín: Aula, Magyar Képzőművészeti Egyetem - 1062, Andrássy u. 69-71.
A könyv a helyszínen megvásárolható
A Magyar Képzőművészeti Egyetem Könyvtára közel 500 darabból álló reprezentatív díszítőművészeti könyvritkasággyűjteményt őriz. A Magyarországon egyedülálló könyvegyüttes darabjait a felsőfokú tanintézet tanárai és könyvtárőrei az iskola 1871-es alapításától kezdve gyűjtötték.
A Magyar Képzőművészeti Egyetem Könyvtára évek óta folyamatosan teszi közzé és mutatja be különgyűjteményeinek anyagát nyomtatott kiadványok formájában és kamarakiállítások keretében. Ebbe a folyamatba illeszkedik az ornamentikatörténeti könyvritkasággyűjtemény feldolgozása, melynek eredménye a Díszítmények és ideák vonzásában című, színes képekkel illusztrált annotált bibliográfia. A könyv 466 mintakönyvet mutat be egy művészettörténeti tanulmány kíséretében. A kutatás fázisai és a könyvkiadás részletei az ornamentika-projektblogban (www.ornamentika.blog.hu) követhetők nyomon.
A könyvbemutatóhoz kapcsolódó kiállításon a jó állapotban lévő 19. századi könyvegyüttes leglátványosabb mintalapjai és mintakönyvei láthatók, így ez a nagyközönségtől mindeddig elzárt és látványos díszítőművészeti könyvritkasággyűjtemény most mind a művészetkedvelők, mind a kutatók számára megismerhetővé válik.
A díszítőművészeti tárgyú mintalapok és mintakönyvek a 19. század második felének általánosan elterjedt oktatási eszközei voltak a művészeti iskolákban. A gyűjtemény gerincét főleg ebben az időszakban született német, francia és angol nyelvű mintakönyvek alkotják és csak kisebb részben szerepelnek 20. századi kötetek. A gyűjtemény legkiemelkedőbb darabjai olyan híres 19. századi építész-szerzőktől származnak mint Owen Jones, Auguste Racinet és Heinrich Dolmetsch.
Link ajánló:
http://ornamentika.blog.hu/
http://www.facebook.com/pages/ornamentika/342834307544?ref=mf