GRAFIKAI MÉDIUMOK
GRAFIKAI MÉDIUMOK
A Grafikai médiumok tantárgy az újabb grafikai jelenségekkel és legújabb megjelenési formáival foglalkozik. A kísérletezésre és kreatív gyakorlati munkára összpontosít. Megadott tematikák alapján folyik a grafika hagyományos és innovatív formáinak és funkcióinak vizsgálata. A Grafika Tanszék által meghirdetett tantárgy évről évre kiírásra kerül a I-IV. évfolyamos képgrafikus hallgatók részére.
Az Egyetem Aulájában 2018. április 12-től május 4-ig látható kiállításon két feladatkiírásra készült hallgatói munkákat láthatnak az érdeklődők.
A 2016/2017-es tanév II. félévének feladata:
A művészet a blokkolóóránál kezdődik?
„Miért gondolják az emberek, hogy a művészek speciálisak? Az is csak egy munka.”
Andy Warhol
A blokkolóóra valaha a gyárakban, intézményekben a munkanapi jelenlétet igazoló készülék volt. Mai utódja a mágneskártyás beléptető rendszer. Iskolákban, munkahelyeken, mindannyian egy gigantikus gépezet részei vagyunk. Az I. világháborúban a lövészárokba vezényelt katonát „emberanyagnak” tekintették. Ma a Hivatal gondolja ugyanezt.
A feladat, hogy felhasználjuk a bürokrácia, az adminisztráció eszközeit,
a formanyomtatványokat. Tervezzen űrlapot, jelenléti ívet, kérdőívet, alkalmazza a hivatalos iratok formáit, az aláírásokat, bélyegzőket, pecséteket… Hozzon létre saját hivatalt, magánirodát.
Mindez a design, az esztétikum egyik változata. Ebben a száraz, szabványosított, falanszteri világban hogyan tud mégis megjelenni a szabadság, a szellem, a személyiség?
A 2017/2018-es tanév I. félévének feladata:
„A médium az üzenet” - A hulladék a médium
A hulladék nem szemét. A bontásból származó padlólinóleum nyomóforma lehet. Legyen dúc a műanyaghulladékból! A kidobott DVD-k, a műanyag-kupakok, a nejlonszatyrok, az ételhordók, műanyagfóliák, a körülöttünk termelődő műanyaghulladék mind potenciális nyomóforma, dúc a grafikus számára. Használjuk médiumként, közvetítőként akár közvetlenül, akár átformálva, továbbformálva azokat.
Think globally, act locally. Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan.
Ennek a jelszónak szellemében tantárgyunk I. félévi feladata, hogy árasszuk el az Aulát a valódi és átdolgozott műanyag dúcokról készült nyomatokkal. Cél, hogy megmutassuk a felhasználás, újrahasznosítás lehetséges módozatait. Gondoljanak Tony Craggnek a nyolcvanas években, műanyag hulladékból készült nagy fali kompozícióira, Mo Edoga hordalékfából készült szobraira, Perneczky Géza bélyegzőként használt utcán talált tárgyaira.
HELYSZÍN:
Magyar Képzőművészeti Egyetem, Aula
1062 Budapest, Andrássy út 69.
Nyitva tartás: mindennap 10-18 óra
fotó: Kósa Zoltán: