Marosán Gyula
Marosán Gyula
2006. október 31-én a Magyar Képzőművészeti Egyetem epreskert Parthenon-fríz Termében Marosán Gyula "Mikrokozmosz" szoborsorozata valamint 1978-1980 között készült Kassák Lajosnak ajánlott grafikai mappájának lapjai kerülnek bemutatásra
Megtekinthető: 2006. október 31-től november 18-ig
Nyitva tartás: hétköznap 09-19 óráig, szombaton 09-13 óráig
Helyszín: Parthenon-fríz Teremben, Bp. 1063. Kmety u. 26-28, MKE, Epreskert
Marosán Gyula (Budapest, 1915. február 1. - Torontó, 2003. május 10.) a magyar festészet történetét máig meghatározó Európai Iskola művészeivel indult, majd a Kállai Ernő vezette, "Elvont Művészek" csoportjában állított ki, azonban 1956-ban elhagyta az országot, és haláláig Kanadában élt. Amellett, hogy a kezdeti kemény kontúrokkal határolt geometrikus, majd alapvetően az oldott organikus lírai absztrakt festészet, az 50-es évektől a hagyományos (figuratív és nonfiguratív) grafika határozta meg a munkásságát - a képzőművészet aktuális trendjeire ráérezve, szinte kortársait megelőzve vett részt a mail-art "mozgalomban", készített konceptuális munkákat, pop-artos kollázsokat, képverseket, fotogramokat, később performanszokkal, videó művekkel és számítógépes grafikával is kísérletezett. A szobrászatban is számos sajátos újítást alkalmazott, pl. festett kavicsszobrokat készített, hungarocell "faragványokat" alumíniumból öntött ki, rézlemezből pop-artos kompozíciókat hajlított.
A MűvészetMalom kiállítása Marosán életművének hangsúlyos korszakait mutatja be. A több mint 200 alkotást bemutató kiállításon az Artchivum Gyűjteményében őrzött műveken kívül láthatóak lesznek a Magyar Nemzeti Galéria; a Deák Gyűjtemény, Székesfehérvár; a Vass László Gyűjtemény, Veszprém; Mezei Gábor Gyűjtemény és Reich Gyula Gyűjtemény Marosán-anyagának válogatott művei is.
A kiállított alkotások túlnyomó részét a Kanadában készült festmények teszik ki, de az anyagban hangsúlyosan szerepelnek a művész egyedi grafikái, kollázsai és sokszorosított grafikai sorozatai is. A kiállítás alkalmából 256 oldalas, több mint 400 alkotást bemutató kötet jelenik meg.