Arcus Temporum Művészeti Fesztivál, Pannonhalmi Bencés Apátság, Boldogasszony-kápolna, Stációk - 2021
Arcus Temporum Művészeti Fesztivál, Pannonhalmi Bencés Apátság, Boldogasszony-kápolna, Stációk - 2021
Időpont: 2021.08.27-29
Helyszín: Pannonhalmi Bencés Apátság, Boldogasszony-kápolna
A Magyar Képzőművészeti Egyetem 2021 tavaszi EU4ART kurzusának résztvevői a Pannonhalmi Főapátság Arcus Temporum Fesztiválja keretében háromnapos terepmunka során (2021. augusztus 27-29.) helyspecifikus installációt hoztak létre a 18. század elején épült, s néhány évvel ezelőtt felújított barokk Boldogasszony-kápolnában.
A kápolna elhelyezkedése (az apátsággal szomszédos magaslati pont, dombtető), illetve a szakrális funkció (gyászszertartások celebrálása) adta a közös munka keretét: a Boldogasszony-kápolnában, illetve az odavezető lépcsősortól indulva a hallgatók egy időszakos kálváriát készítettek el. A 14 kérészéletű stáció elhelyezkedése azonban eltért a szokványos lineáris elrendezéstől, a keresztút egyes állomásait a hallgatói csoportok tükrökkel kötötték össze. A tükör itt nem pusztán esztétikai megfontolásból beemelt elemként szolgált; a vizuális koncepció a kápolna északi karzatán talált, az orgonista szentmisék alatt használt kellékéből, a szertartások követését szolgáló visszapillantó tükörből indult ki. A tükrök mellett a hallgatók által hozott személyes emléktárgyak, illetve kötözésre használható anyagok (többek között kötél, madzag, fonal, cérna, lánc) teremtettek kapcsolatot, alkottak vezetőszálat az egyes állomások között, egyúttal utalva Pannonhalma kulturális programjának 2021-es hívószóvára, az emlékezésre. A fesztivál harmadik, egyben utolsó napján a projekt résztvevői interaktív tárlatvezetést tartottak, melynek során végigkísérték a látogatókat az efemer environmenten.
A hallgatók ez előzetes megbeszélések nyomán a pannonhalmi látogatásra kötésére alkalmas anyagot, illetve személyes emléktárgyat/ műtárgyakat hoztak magukkal. A terepmunka előkészítése a helyszíne két fázisban zajlott. Az első megbeszélésen a tavaszi kurzus tematikája és a pannonhalmi kulturális év mottójának fogalmi összefésülése zajlott, az egyéni és kollektív emlékezés összefüggésében; a hallgatók az oktatásszervezőkkel közösen ekkor jelölték ki a projekt formai kereteit. Később a helyszín bejárása után a résztvevők közösen alakították ki az installációegyüttes alapját adó koncepciót. Lényegében ezzel a módszerrel egy művészeti kulturális örökséginterpretációs módszert alkalmaztunk (a kevesek által látogatott barokk kápolnát egy műegyüttesen keresztül tettünk láthatóvá), amelynek fontos módszertani elemei voltak: a csoportmunka, az oktatásszervezői facilitálás, az alkotó folyamatban következetesen érvésenyített nem hierarchikus ötlet-, véleménycsere és kivitelezés.
Projektvezető: MÉLYI József
Oktatásszervezés: KOLLER Margit, SALAMON Júlia, SZILÁK Andrea, TAYLER Patrick
Az installáció létrehozásában résztvevő hallgatók: BURJÁN Vanda, CSAPÓ Dóra, DRÓTOS Dominika, KESZEGH Ágnes, KOZMA Lilla, MAROSFALVI Marcell, MÁRTON Dominika, PAPP Írisz, PATAKI Luca, SIMONYI-LENGYEL Mira, SCHELL Réka, TELEKI Emma, URBANTSOK Tímea