A FALANSZTER EMLÉKEZETE – Pályázati kiírás
A FALANSZTER EMLÉKEZETE – Pályázati kiírás
Az EU4Art projekt keretében 2021 október-novemberében kerül sor A falanszter emlékezete című virtuális és valós köztéri kiállításra. A kiállítás előkészítése a tavaszi félévben 24 hallgató részvételével lezajlott kurzussal indult el; a 2., 3. és 4. éves szobrász-, festő- és grafikus hallgatók félév végére elkészítették projektterveiket. A kiállításra most az Egyetem valamennyi hallgatója jelentkezhet projektjavaslattal, amelyek közül a kiállítás kurátora (Mélyi József) és munkatársai (Koller Margit, Szilák Andrea, Tayler Patrick) választják ki azokat a terveket (előreláthatólag további 5-8 projektet), amelyek az októberi kiállítás keretében megvalósulhatnak. A kiállítás lehetséges helyszínei: az egyetem környezetében lévő köztér, az egyetem 314-es terme, illetve az online tér.
Beadandó: maximum 1 oldalas projektleírás (javasolt helyszínnel, időtartammal), minimum 2, maximum 4 illusztrációval; 2 korábbi munka rövid leírása, 1-1 képpel
Beadás módja: egy fájlban, pdf-formátumban a jozsef.melyi@gmail.com címre
Beadási határidő: július 10.
Döntés várható időpontja: július 31.
Projektleírás
A falanszter legalábbis kétjelentésű: az immár több mint kétszáz éves Fourier-féle elképzelés értelmében vonatkozhat egy utópiára, és lehet disztopikus – szintén XIX. századi, madáchi – hasonlat. A falanszter egyben metafora is: alkalmazták már a jelenre, a múltra és a jövőre egyaránt.
A múltra vonatkoztatva a falanszter összekapcsolható az egyéni és a kollektív emlékezettel vagy az archívummal. A jelennel összefüggésben kérdéseket tehetünk fel a fogalom mai jelentéseivel kapcsolatban: mi maradt meg a Fourier vagy a Madách-féle falanszter emlékezetéből? Ha a falansztert mint jelenünk – vagy a jelen egyes szegmenseinek – metaforáját elfogadjuk, akkor vajon kívül vagyunk-e rajta, vagy belül? Ha pedig a jövő felől közelítünk, a falanszter fogalmából kiindulva vizsgálhatjuk saját elváráshorizontunkat vagy feltehetjük a kérdést: tartunk-e attól, hogy a falanszter elképzelése egyik pillanatról a másikra valósággá válhat?
A falanszternek önmagában nincs emlékezete, mint ahogyan nincs emlékezete az utópiának vagy a disztópiának sem, azonban metaforikusan több szálon összeköthető az emlékezettel – a múltból, a jelenből vagy akár a jövőből kiindulva. A projekt középpontjában az emlékezet és a falanszter kapcsolata áll, többek között az alábbi megközelítésekkel:
- a jelen lehetséges emlékezete egy jövőbeli falanszterben;
- a gyerekkor elveszett emlékei;
- emberi és embertelen falanszter;
- növények és tárgyak falansztere;
- Huxley világa és a diktatúra;
- szabad-e emlékezni a falanszterben?