A művészeti felsőoktatási új stratégiái
A művészeti felsőoktatási új stratégiái
2022. október 9. 12:30
Helyszín: Bálna Budapest, 1092 Budapest, Fővám tér 11-12. Stand száma: PR101
A Magyar Képzőművészeti Egyetem tisztelettel meghívja Önt a 2022. október 9-én, vasárnap 12:30 órakor tartandó
EU4ART ALLIANCE
– NEW STRATEGIES IN HIGHER EDUCATION OF ART
/ A MŰVÉSZETI FELSŐOKTATÁS ÚJ STRATÉGIÁI
című kerekasztal-beszélgetésre, melyre az Art Market Budapest 2022. kiállítási napján és helyszínén kerül megrendezésre.
Helyszín: Bálna Budapest, 1092 Budapest, Fővám tér 11-12. Stand száma: PR101
RÉSZTVEVŐK:
Tiziana D’ACCHILLE - művészettörténész, a Római Képzőművészeti Akadémia professzora, Róma
Antra PRIEDE - a Lett Művészeti Akadémia rektorhelyettese, Riga
Patrick TAYLER - tanársegéd, tudományos segédmunkatárs, Magyar Képzőművészeti Egyetem, Budapest
Andrea WEIPPERT - művészettörténész, a Drezdai Művészeti Akadémia szóvivője, Drezda
A BESZÉLGETÉST VEZETI:
LELKES László - Magyar Képzőművészeti Egyetem, Budapest
INSIDE ART
Az Art Market Budapest 2022 kiállítási napjain és helyszínén INSIDE ART címen szervezett nemzetközi művészeti és műtárgypiaci konferencia jelentős nemzetközi szakmai személyiségek részvételével, előadások és panelbeszélgetések formájában ad bepillantást a művészeti piac aktualitásaiba, az annak jelenét és jövőjét formáló trendekbe, jelenségekbe.
Az EU4ART a Magyar Képzőművészeti Egyetem kiemelt projektje, amivel az Európai Unió Európai Egyetemek programjához kapcsolódik az egyetlen képzőművészeti profillal rendelkező egyetemi szövetségként. Az allianz jelenlegi – pilot – stádiumban négy egyetem szövetségét foglalja magába, ezek a Magyar Képzőművészeti Egyetem, Hochschule für Bildende Künste (Drezda), Accademia di Belle Arti di Roma (Róma) és Latvijas Mākslas Akadēmija (Riga), a szövetséget vezető intézmény a Magyar Képzőművészeti Egyetem.
A pályázatban vállalt célunk nem kevesebb, mint a négy ország eltérő felsőoktatási jogszabályait és oktatási stratégiáját összehangolva egy megújult, bizonyos szegmenseiben merőben újszerű képzőművészeti felsőoktatási metodológia kidolgozása, gyakorlati működésének kipróbálása és alkalmazása a pilot időszakot követően. Ebben az egyetemek képzési profiljából a klasszikus művészeti műfajokat képviselő tanszékek vesznek részt, vagyis a festészet, szobrászat és grafika területét vizsgáljuk elsősorban, de hosszabbtávú terveinkben szerepel, hogy az egyetemi oktatási spektrum egészét involváljuk a közös képzés alá.
A projekt szerkezetét tekintve öt nagy munkacsoportból áll. Elsőben a projekt menedzsmentje és koordinációja szerepel, ennek vezetője a budapesti egyetem. A második munkacsoport feladata az eltérő egyetemi struktúrák különbözőségeinek harmonizációja, valamint a legfontosabb mutatók, vagyis a hallgatói mobilitások és mentorálás rendszerének kidolgozása. Ez a pályázatban vállalt fő feladat, ezt is a Magyar Képzőművészeti Egyetem vezeti. A harmadik munkacsoport a szakmódszertan megújításán dolgozik feltérképezve a négy egyetem jelenlegi gyakorlatában rejlő jógyakorlatokat, ennek vezetője a német egyetem. A négyes munkacsoport az egyetemek idegennyelvi felkészültségét igyekszik szervezetten és célirányosan fejleszteni, illetve egy olyan ötnyelvű szaknyelvi szótárt hoz létre, ami a képzőművészeti specifikumokat gyűjti össze, a munkacsoport vezetője az olasz partner. Az ötödik munkacsoport feladata a projekt disszeminációja és a minőségbiztosítási elvek alkalmazhatóságának kidolgozása, ezért a lett egyetem a felelős vezető.