Oktatói és intézményi munkatárs Mobilitások az Eu4art projekt kapcsán - Riga
Oktatói és intézményi munkatárs Mobilitások az Eu4art projekt kapcsán - Riga
Fogadó intézmény: Latvijas Makslas Akademija Riga
Kiutazás ideje: 2023.03.26.-31.
Az MKE Grafika Tanszékének oktatója Madácsy István és tudományos segéd munkatársa, Szilák Andrea workshopot tartott március. 26 - 31 között a rigai, Latvijas Makslas Akademija-n . A workshop tematikája Készmann József „Digital Detox” című írása nyomán alakult ki: a hallgatóknak a szitaműhelyben kellett kidolgozniuk egyéni grafikai tervüket, az előzetesen kiküldött szöveggel való megismerkedés után. A munkákból, a workshop utolsó napján kiállítást rendeztek „I am not a robot” címen.
Szitanyomás oktató: Sabīne Ābele
Asszisztens: Patrīcija Māra Vilsone
Résztvevő hallgatók:
- LAUMA LEJĒJA, Bachelor 3. évf
- Krista Bitmete, Master 1. évf
- Justīne Emīlija Brieze, 3.évf
Digitális Detox
A digitalizáció terjedésének újabb hullámaival, a technológia fejlődésével természetes módon felerősödnek a folyamat civilizációs ártalmai is. A nyilvánvaló előnyök mellett hamar megjelentek a negatív tapasztalatok, kevéssé várt következmények. Posztdigitális világunkban természetesnek vesszük, hogy a technika nem csak megkönnyíti életünket, hanem szinte uralkodni képes a felhasználón, addiktív befolyást gyakorol, sok szempontból meghatározza mindennapjainkat. Képes tehát toxikus hatással lenni az emberre, így olykor szükségesnek látszik a digitális méregtelenítés.
Az addikció legkézenfekvőbb médiuma a mobiltelefon, amelyet naponta átlagosan 2617-szer érintünk meg, s amelyen kb. 6 percenként ellenőrizzük, nem kaptunk-e újabb üzenetet (mail, sms stb.). Tudományos kutatások szerint a telefonunkkal töltött jelentős mennyiségű idő befolyásolja az elmélyült gondolkodást, az információk befogadását és feldolgozását, illetve az új emlékek kialakításának képességét. Ráadásul a telefon minden rezgése fokozza a stresszt. Nem egyszerű a helyzet, mert párhuzamosan a különféle értesítések, kedvelések és megosztások folyamatos áramlása befolyásolja az agy jutalmazási területét, és ugyanolyan kémiai reakciót vált ki, mint más drogok. A tudatos figyelem lekötésére pedig újabb és újabb dopaminlöket csatasorba állításával állnak készen a techcégek és szolgáltatók. A felhasználót láthatatlan hálóba fonó digitális aura olyan kifinomult, csaknem észrevétlen befolyásolási mechanizmusokon keresztül érvényesíti hatását, mint a szűrőbuborék (filter bubble), a ragadós érzelmek, a lemaradástól való félelem (FOMO – fear of missing out), a fantomrezgés szindróma stb.
Mindezek ellenhatásaként napjainkra önálló iparági tényezőként számolhatunk azokkal a szolgáltatásokkal, amelyek segítségével a digitalizáció hatásai alól vonhatjuk ki magunkat. Létezik digitális detox témájú könyv, program, tanfolyam, tábor, kihívás, öröknaptár… amelyek megkönnyítik számunkra, hogy időlegesen felhagyjunk digitális eszközeink használatával. Néhány praktikus tanács, avagy detox protokollszabály:
Kütyüzés helyett:
- tölts minőségi időt a családoddal, ismerőseiddel
- lógj a barátaiddal
- olvass egy könyvet
- tölts időt a természetben
- keress új hobbit, vagy próbálj ki egy új sportot
- érd utol magad az iskolai feladatokban
- vezess naplót
- csinálj valami kreatív dolgot, például énekelj, táncolj vagy fess
- végezz önkéntes munkát
- pihenj le
- próbálj ki egy új edzéstervet